Haber

Çin Başbakanı Li Qiang, Kırgızistan ile İlişkileri Güçlendirmek İstiyor

BİŞKEK, 25 Ekim (Xinhua) — Resmi bir ziyaret için Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e gelen Çin Başbakanı Li Qiang, Kırgızistan ile karşılıklı siyasi güveni artırmayı, kalkınma stratejileri uyumunu güçlendirmeyi ve aynı zamanda daha fazla ortak çaba göstermeyi amaçlıyor. karşılıklı başarı ve ortak gelişim için zemin. Fayda sağlamak için çalışmaya istekli olduklarını belirttiler.

Li, Çarşamba günü Kırgızistan Başbakanı Aklikbek Caparov ile yaptığı görüşmede, Çin-Kırgızistan ilişkilerinin son yıllarda üst düzeyde gelişmeye devam ettiğini belirtti.

Başbakan, Mayıs ayında yaptıkları görüşmede Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Djaparov’un ikili çıkarların geliştirilmesine yönelik yeni bir yol haritası çizdiklerini ve ikili iş birliğini teşvik edecek yeni misyonlar belirlediklerini hatırlattı.

Li, iki ülke cumhurbaşkanlarının vardığı değerli anlaşmayı somut eylemlere dönüştürmek, çeşitli alanlarda ikili işbirliğinde yeni başarılar elde etmek ve iki halkın refahını her zaman artırmak için Kırgızistan ile birlikte çalışmaya istekli olduklarını söyledi.

Li, her iki tarafın da orta ve uzun vadeli ekonomik işbirliği ve ticari etkileşim planını doğru bir şekilde uygulaması, ticaretin ölçeğini genişletmesi ve ticaret yapılarını optimize etmesi gerektiğini vurguladı.

Li, Çin ve Kırgızistan’ın bağlantıyı artırmak için Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolu ve liman işbirliği gibi kilit projelerin inşasını hızlandırması gerektiğini belirtti.

Başbakan, büyümenin itici güçlerini geliştirmek için ileri üretim, dijital ekonomi, yeni güçlü araç, akıllı tarım ve temiz güç gibi yeni ortaya çıkan alanlarda iki ülkenin iş birliğini artırmasının değerine dikkat çekti.

Li ayrıca, insanlar arası bağlantıyı artırmak için iki tarafın tıbbi bakım, eğitim ve turizm gibi alanlarda insanlar arası ve kültürel etkileşimleri derinleştirmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan, istikrarlı kalkınmaya daha fazla güvenlik ve pozitif güç kazandırmak amacıyla, Çin-Orta Asya Zirvesi’nin sonuçlarını uygulayarak, ortak bir geleceğe sahip daha yakın bir Çin-Orta Asya Zirvesi inşa ederek Kırgızistan’la çok taraflı uyum ve işbirliğini güçlendirmeye kararlıdır. bölgede barışa, güvenliğe ve kalkınmaya katkıda bulunmaktır. Şanghay İşbirliği Örgütü çerçevesinde Orta Asya toplumunun inşasını teşvik etmeye ve Şangay ruhunu ileriye taşımaya hazır olduklarını söyledi.

ladik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu