Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD ile İşbirliğine Hazır Olduğunu Söyledi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in farklılıkları yönetmek ve küresel zorluklara yanıt vermek için ABD ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, New York merkezli ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi’nin yıllık gala yemeğine bir tebrik bildirisi gönderdi. Mesajında ​​Xi Jinping, komitenin iki ülkenin farklı alanlardaki iş birliğine yaptığı katkılardan övgüyle söz ederken, galada ödül alan eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ı da tebrik etti. Xi mesajında, “Dünyanın iki büyük ülkesi olan Çin ve ABD, dünyanın barışı, kalkınması ve insanlığın geleceği ile yakından ilgili olan devletlerarası etkileşim için doğru yolu bulabilir. “

Xi, Çin’in ABD ile karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği ilkelerine dayalı karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine girmeye, farklılıkları uygun şekilde ele almaya ve küresel zorluklarla başa çıkmak için ortak çaba göstermeye hazır olduğunu söyledi. Xi, “Komitenin ve farklı çevrelerden tüm dostların Çin-ABD ilişkilerini destekleyeceğini ve ikili ilişkilerin sağlam ve istikrarlı bir şekilde büyümesinde yapıcı bir rol oynayacağını umuyorum.” dedi.

Gala yemeğine ABD Lideri Joe Biden da bir tebrik mesajı gönderdi.

Çin Dışişleri Bakanı ABD’yi ziyaret edecek

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi yarın ABD’yi ziyaret edecek. Wang Yi’nin Cumartesi günü sona erecek ziyareti kapsamında ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmesi bekleniyor.

Çin ile ABD arasındaki üst düzey temasların sayısı son aylarda artarken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Kasım ayında San Francisco’da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne katılması ve ABD Lideri Joe ile görüşmesi bekleniyor. Zirve sırasında Biden. – PEKİN

haber-cayiralan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu