Ekonomi

Milas Yağlı Zeytin AB’den Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milas yağlı zeytininin Avrupa Birliği’nde (AB) coğrafi işaret tesciline ilişkin, “Kültürel değerlerimizin temsilcisi olan bu kıymetli ürünlerle üretimin artmasını desteklerken, Ülkemizi dünya pazarında tanıtma sürecinde övgüler almaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlanan kararla Milas yağlı zeytini, AB’de coğrafi işaret alan 14’üncü ürün oldu.

Kacır, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye’nin coğrafi işaret uygulamalarıyla adından söz ettirmeye devam ettiğini belirtti.

Türkiye’de çok fazla eser çeşitliliği olduğuna dikkat çeken Kacır, şöyle konuştu:

“Kültürel değerlerimizi temsil eden bu kıymetli ürünlerle üretim artışını desteklerken, ülkemizi dünya pazarında tanıtma sürecinde övgüler almaya devam ediyoruz. Ülkemizin bu alandaki potansiyelinin farkındayız. Ulusal ve uluslararası markalaşma için gerekli adımları atıyoruz. Bu fırsatları değerlendirdiğimizde sadece ülkemize ekonomik açıdan fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda kültürel anlamda da ilerleme sağlayacaktır.” Adımızı hayranlıkla duyurmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu